هالی دیز تور

سن پترزبورگ


سن پترزبورگ

سن پترزبورگ (به روسی: Санкт-Петербург) دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو می‌باشد که در منتهی‌الیه شمال‌غرب این کشور واقع شده‌است.

این شهر در سال ۱۷۰۳ به دستور و با نظارت پتر کبیر ساخته شد و از آن زمان تا ۱۹۱۸ پایتخت روسیه بود. مدتی پتروگراد نام داشت. پس از واژگونی فرمانروایی تزارها به نام لنین، لنینگراد خوانده شد و با فروپاشی شوروی در این کشور به نام پیشینش بازخوانده شد.

این شهر به عنوان صحنه وقوع انقلاب ۱۹۱۷ روسیه و پایگاه دفاع سرسختانه در برابر آلمان نازی در زمان جنگ جهانی دوم، از جایگاهی مهم و نقشی حیاتی در تاریخ روس‌ها برخوردار است و به مرکز فرهنگی روسیه نیز شهرت دارد.

این شهر که به مدت دو سده پایتخت روسیه بوده‌است، بین سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۲۴ میلادی پتروگراد نام داشته و در زمان حکومت اتحاد جماهیر شوروی به مدت ۶۷ سال (از سال ۱۹۲۴ تا ۱۹۹۱) لنینگراد خوانده می‌شده‌است.

پترزبورگ در حال حاضر با حدود 5 ميليون جمعيت، دومين شهر بزرگ روسيه، چهارمين شهر بزرگ اروپا و يكي از كانون‌هاي فرهنگي مهم اين قاره است.

سن‌پترزبورگ در سال 1703 به دست پطر كبير در ساحل رود نوا ساخته شد و به عنوان پايتخت امپراتوري روسيه برگزيده شد.
بافت تاريخي شهر سن‌پترزبورگ به خاطر اهميت تاريخي و ميراث معماري‌اش از سال 1990 در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده است.
سن‌پترزبورگ در سال 1703 به دست پطر كبير در ساحل رود نوا ساخته شد و پس از تكميل يك پروژه عظيم شهرسازي، اين شهر به عنوان پايتخت امپراتوري روسيه برگزيده شد. پترزبورگ در حال حاضر با حدود 5 ميليون جمعيت، دومين شهر بزرگ روسيه، چهارمين شهر بزرگ اروپا و يكي از كانون‌هاي فرهنگي مهم اين قاره است. بافت تاريخي شهر سن‌پترزبورگ به خاطر اهميت تاريخي و ميراث معماري خويش كه در بناهايي چون قصر زمستاني، قصر مرمر و موزه آرميتاژ تجلي يافته است، از سال 1990 در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شده است.
شهر سن‌پترزبورگ شمالي‌ترين شهر جهان با جمعيتي بيش از يك ميليون نفر است و به خاطر داشتن كانال‌ها و پل‌هاي فراوان، به «ونيز شمال» مشهور شده است. اين شهر از 42 جزيره تشكيل شده كه توسط 560 پل به هم ارتباط دارند. تعدادي از اين پل‌ها در شب براي كشتيراني بر روي رودخانه نوا باز مي‌شوند. مساحت سن‌پترزبورگ 607 كيلومتر مربع و با احتساب حومه اطراف 1439 كيلومتر مربع است.
اين شهر از نظر آب و هوائي سردسير و مناسب ترين زمان از نظر دما در آن خرداد و تيرماه است. سن‌پترزبورگ در اوايل انقلاب بلشويكي پتروگراد (شهر پتر)، بعد از مرگ لنين، لنينگراد و در سال 1991 دوباره سن‌پترزبورگ نام گرفت و با وجود جمعيتي بالغ بر پنج ميليون نفر از سطح بالاي بهداشتي برخوردار است.
اسكلت ساختماني شهر سنگ و داراي مناطق ديدني بسيار زيادي از جمله قلعه پتروپاول است كه در ادوار مختلف كاربري متفاوتي داشته، به عنوان مثال اين قلعه در دوره‌اي، زندان نامداراني چون ماكسيم گوركي و داستايوفسكي بوده است. مقبره پوشكين، شاعر معروف روسيه نيز در اين شهر قرار دارد.
ديدني‌هاي ديگر سن‌پترزبورگ، كلسياهاي بزرگ، كاخ‌هاي تزار و موزه‌هاي باشكوه، از جمله موزه بزرگ آرميتاژ است كه در جوار رودخانه نوا به زيبائي و عظمت شهر مي‌افزايد.

تگها : سن پترزبورگ
سن پترزبورگ ، خیابان مسکوفسکی , شماره ۱۹۳ واحذ ۱۹۳
شبکه اجتماعی 9116 922 (911) 7+
پاسخگو روسی و انگلیسی : 9116 922 (911) 7+